Slovenské a svetové skúsenosti s robotickou rehabilitáciou
Moderné technológie v rehabilitácii, ktoré sa nezaobídu bez inteligentných robotov, sú dnes bežnou realitou v mnohých vyspelých zdravotných systémoch. Efektívnu rehabilitáciu svetovej kvality po cievnej mozgovej príhode alebo úraze mozgu dnes ponúka aj naše zariadenie. Špecializovaná neurorehabilitačná klinika Levita je ambasádorom robotickej rehabilitácie na Slovensku.
Súčasná medicína dokáže zachrániť život pacientov aj s vážnym poškodením mozgu, ale ich návrat do plnohodnotného života je pomerne zložitý, keďže väčšine pacientov po mozgovom infarkte alebo hemoragických príhodách zostáva menší alebo väčší funkčný deficit. Jeho miera sa dá vo väčšine prípadov korigovať včasnou a kvalifikovanou rehabilitáciou s aktívnou účasťou pacienta. Kľúčovú rolu pritom zohráva rýchle nasadenie a vysoká efektivita rehabilitácie.
To sa dnes dá dosiahnuť pomocou modernej techniky a robotov, ktorí pomáhajú trénovať svaly a obnovovať poškodené spojenia v mozgu. Ideálne je, ak sa človek z nemocnice dostane priamo k nám – do špecializovaného zariadenia, kde sa poskytuje dlhodobá, teda niekoľko týždňov trvajúca rehabilitácia, na ktorej spolupracuje celý tím odborníkov: FBLR lekár, fyzioterapeut, psychoterapeut, logopéd, prípadne ďalší.
Možnosti sveta a Slovenska
V mnohých západných krajinách je robotická rehabilitácia bežným štandardom. Aj v špecializovaných neurorehabilitačných zariadeniach na Slovensku sa dá nájsť robotické vybavenie, ale vo väčšine z nich sa nevyužíva naplno, pretože chýbajú certifikovaní fyzioterapeuti, a tiež preto, že poisťovne túto liečbu buď vôbec nehradia, alebo ju preplácajú iba čiastočne.
Naša klinika má personál aj najmodernejšie vybavenie. Ako ambasádor robotickej rehabilitácie na Slovensku sa zapájame aj do mnohých výskumov a vieme potvrdiť zjavné finančné a najmä zdravotné benefity skorej rehabilitácie pacientov po poškodeniach mozgu a miechy.
Ako roboticka rehabilitáca pomáha?
Robotické neurorehabilitačné zariadenia využívajú umelú inteligenciu a zároveň vedomosti a skúsenosti certifikovaného fyzioterapeuta, ktorý ich obsluhuje a nastavuje na individuálne možnosti a potreby každého pacienta.
Jedinečnosť robotickej rehabilitácie spočíva v presnosti a možnosti opakovať nacvičovaný pohyb mnoho ráz, čo pomáha vytvárať v mozgu zaniknuté spojenia. Ide o proces, ktorý si vyžaduje čas, dokonalú precíznosť a množstvo opakovaní.
Výsledky zo sveta
Ako jediné pracovisko na Slovensku máme pre našich pacientov napríklad LOKOMATom Pro aj s modulom FreeD. Pacienti na celom svete ho majú k dispozícii takmer 20 rokov a za toto obdobie desiatky nezávislých štúdií potvrdili jeho efektivitu a účinnosť.
Napríklad štúdia publikovaná v odbornom periodiku Physiotherapy Canada (Harris, J.E., Eng, J.J) ukazuje, že by sa každej siedmej neschopnosti chodiť dalo predísť, ak by všetci pacienti okrem pravidelnej terapie absolvovali aj elektromechanicky asistovaný tréning chôdze na Lokomate. Schopnosť samostatnej chôdze je pritom jedným z najdôležitejších cieľov pre ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu. Obnova chôdze zároveň zásadne znižuje náklady na dlhodobú starostlivosť, ktorá je v týchto prípadoch nevyhnutná.
Aj randomizovaná kontrolovaná štúdia publikovaná v júli 2021 v odbornom magazíne Frontiers in Neurology, ktorá porovnávala tréning pacientov po cievnej mozgovej príhode na Lokomate s účinnosťou konvenčnej terapie a hodnotila schopnosť pacienta znovu schopnosť udržať rovnováhu, potvrdila veľký prínos robotickej rehabilitácie.
Minulý rok publikovala trojica vedcov (Lina Wu, Gui Xu , Qiaofeng Wu) prehľad výsledkov analýzy 21 štúdií s celkovým počtom 709 účastníkov a zistilo sa, že používanie Lokomatu u pacientov s cievnou mozgovou príhodou viedlo k priaznivým výsledkom pre obnovu rovnováhy.
Pomoc skúsených fyzioterapeutov
Ako pri konvenčnej, tak pri robotickej rehabilitácii zohráva dôležitú úlohu fyzioterapeut – jeho vzdelanie, skúsenosti a cit pre prácu. Inovatívne robotické technológie v rehabilitácii síce pomáhajú, ale ostávajú na úrovni spoľahlivých asistentov fyzioterapeutov, pretože k poskytovaniu personalizovanej liečby a odborne dávkovanej záťaže je stále potrebná pomoc človeka.
Intenzívna rehabilitácia, s ktorou sa začne čo najskôr po cievnej mozgovej príhode alebo po úraze, skracuje čas, keď je pacient odkázaný na pomoc druhých.