ZĽAVA NA NEUROREHABILITAČNÝ PROGRAM

Viac info

Robotická rehabilitácia vs. konvenčná terapia: Čo ponúkajú roboti naviac?

Pacientom, ktorí sú po úraze mozgu alebo cievnej mozgovej príhode nechodiaci, nesediaci alebo inak motoricky obmedzení, pomáha už takmer dve desaťročia robotická rehabilitácia. Skúsenosti s ňou majú aj pacienti v našom rehabilitačnom zariadení Levita. A výsledky elektromechanického tréningu pomocou robotov ukazujú, že pacienti dokážu rýchlejšie získať späť pohyblivosť, lepšiu koordináciu a stabilitu, čo výrazne zlepšuje ich kvalitu života.  

Pacienti so sklerózou multiplex, po cievnej mozgovej príhode a po úrazoch s poranením mozgu a miechy potrebujú dlhodobú a špecifickú rehabilitáciu. Jej cieľom je obnoviť funkcie mozgu a znovu v ňom vytvoriť tie spojenia, ktoré boli narušené. Aby človek vedel opäť chodiť, sedieť, najesť sa, obliecť sa, hovoriť…

Je dokázané, že vyššie šance opäť samostatne chodiť majú pacienti, ktorí dostávajú elektromechanický tréning chôdze s pomocou robotov v kombinácii s fyzioterapiou. Výborné výsledky prináša napríklad zariadenie Lokomat, čo potvrdzujú desiatky nezávislých štúdií.

Napríklad štúdia publikovaná v odbornom periodiku Physiotherapy Canada (Harris, J.E., Eng, J.J) ukazuje, že by sa každej siedmej neschopnosti chodiť dalo predísť, ak by všetci pacienti okrem pravidelnej terapie absolvovali aj elektromechanicky asistovaný tréning chôdze na Lokomate. Schopnosť samostatnej chôdze je pritom jedným z najdôležitejších cieľov pre ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu. Obnova chôdze zároveň zásadne znižuje náklady na dlhodobú starostlivosť, ktorá je v týchto prípadoch nevyhnutná.

Lokomat – efektívny robotický systém na rehabilitáciu pacientov

LOKOMATOM Pro aj s modulom FreeD disponuje aj naše zariadenie. Ide o robotické ortézy, ktoré pomáhajú pri nácviku chôdze, a to jednak vďaka tomu, že odľahčia telesnú hmotnosť pacienta, ale zároveň dávajú nohám, svalom, a teda aj mozgu spätnú väzbu – mozog sa vtedy učí, ako sa pohyb robí. Jedna dávka terapie LOKOMATOM môže podľa stavu pacienta trvať 45 minút.

Modul FreeD umožňuje bočný a rotačný pohyb panvy, pomáha nacvičovať prenos váhy z jednej nohy na druhú, čo značne rozširuje terapeutické možnosti a urýchľuje učenie sa chôdzi.

Robot uľahčuje pohyb, ktorý sa pacient snaží naučiť alebo obnoviť. Kombinácia presnosti pohybu s veľkým počtom opakovaní umožňuje vďaka neuroplasticite mozgu vytvárať nové spojenia. Robotika v neurorehabilitácii dovoľuje dlhšie trvanie procedúry a jej častejšiu aplikáciu, čo je pri obnovovaní mozgových synapsií kľúčové. Žiadny fyzioterapeut nedisponuje takou silou, vytrvalosťou a presnosťou ako robot.

Robot a človek: Ako spolupracujú pri modernej rehabilitácii?

Rehabilitačné roboty prinášajú v kombináciu s klasickou konzervatívnou terapiou výborné výsledky v rehabilitácii pacienta a zásadne skracujú dobu jeho rekonvalescencie. Robot sa však nedá využiť sám osebe bez toho, aby úzko spolupracoval s certifikovaným fyzioterapeutom. Jeho úlohou je pri robotickej rehabilitácii príprava pacienta, nastavenie robotického zariadenia na pacientove pohybové schopnosti a telesné rozmery, určenie správnej veľkosti ortéz a nastavenie vhodného odľahčenia, rýchlosti pohybu a záťaže.

Inovatívne robotické technológie v rehabilitácii ostávajú na úrovni spoľahlivých asistentov, pretože každý pacient má individuálne potreby, možnosti a požiadavky. Tým sa prispôsobuje náš kolektív odborníkov a ich prostredníctvom aj roboti, ktorých v Levite na rehabilitáciu využívame.

Kontaktujte nás