ZĽAVA NA NEUROREHABILITAČNÝ PROGRAM

Viac info
Cievna mozgová príhoda často vážne zasahuje do života pacienta najmä stratou hybnosti a koordinácie pohybu. Riešením je rehabilitácia pacientov za asistencie fyzioterapeutov a umelej inteligencie využívanej pri rehabilitácii s pomocou robotov.

Svetový deň cievnej mozgovej príhody

Svetový deň cievnej mozgovej príhody pripadá každoročne na 29. októbra. Tento vážny neurologický stav radikálne zasahuje do života miliónom ľudí. Postaviť sa opäť na vlastné nohy  dnes pacientom s touto diagnózou pomáha aj umelá inteligencia využívaná pri najmodernejšej rehabilitácii pomocou robotov.

Mozgová porážka zasiahne do života nečakane

Na celom svete ročne postihne asi 15 miliónov ľudí, neúprosné štatistiky na Slovensku uvádzajú ročne zhruba 10 000 pacientov. Týka sa hlavne starších, no príčinou trvalej invalidity či úmrtia sa stáva čoraz častejšie aj v mladších generáciach. Asi osemdesiat percent prípadov cievnej mozgovej príhody nastane pre upchatie cievy v mozgu.

Tento stav často končí fatálne, preto je treťou najčastejšou príčinou úmrtia. Prvenstvo drží zase medzi diagnózami, ktoré človeka predčasne invalidizujú – pacient sa často musí vysporiadať s poruchou pohybu, zníženou koordináciou či zníženou schopnosťou vzpriameného stoja i sedu.

Cievna mozgová príhoda vyžaduje rehabilitáciu

Návrat pacienta do normálu je síce často možný, no môže trvať dlhé mesiace až roky. Aby po poskytnutí urgentnej lekárskej starostlivosti nebol pacient odkázaný na pomoc od profesionálov i blízkych doživotne, malo by byť jeho hlavným cieľom obnoviť pohybové funkcie. To vyžaduje opakovaný tréning a cvičenie, teda intenzívnu rehabilitáciu. Aby sa zminimalizovali následky cievnej mozgovej príhody, s rehabilitáciou je popri akútnej medikamentóznej liečbe potrebné začať čo najskôr – už na nemocničnom lôžku bezprostredne po stabilizácii stavu. S rehabilitáciou je dôležité pokračovať aj po prepustení z nemocnice, základom je každodenná pravidelnosť, dôkladnosť a dostatočný počet opakovaní jednotlivých cvikov.

Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode pomocou robotov

Vedecké štúdie dokazujú, že aby sa v mozgu pacienta účinne naštartovali reparačné procesy, treba trénovaný pohyb opakovať minimálne 1000-krát za 45 minút. V tomto smere môže aj pacientom na Slovensku výrazne pomôcť moderný prístup zo zahraničia, ktorým je robotická rehabilitácia (RAR). „Počas rehabilitácie pacienti (konkrétne v zariadení LOKOMAT Pro s modulom FreeD) bežne prejdú aj dvojnásobok možného pohybového objemu, čo pre mozog predstavuje obrovskú stimuláciu. Toto pri tradičnej rehabilitácii nevieme dosiahnuť,“ konštatuje MUDr. Matej Fülöp, lekár FBLR z jedinečného neurorehabilitačného zariadenia Levita, ktoré sa na Slovensku vďaka komplexnosti robotického vybavenia stalo ambasádorom robotickej rehabilitácie.

Výhody RAR v porovnaní s konvenčnou rehabilitáciou spočívajú okrem bezpečnosti teda vo vysokom počte opakovaní trénovaných pohybov, ale aj v možnosti nastavenia odľahčenia pri presnom dávkovaní záťaže počas tréningu. Zabudovaný interný systém robotiky, navyše, poskytuje detailné informácie o progrese klienta. Terapia je doplnená aj o prvky virtuálnej reality, ktoré zvyšujú motiváciu pacienta a umožňujú efektívny fyzický, ale aj kognitívny tréning.

Rehabilitácia po mozgovej porážke sa skráti

Skorý štart robotickej rehabilitácie maximálne do šiestich mesiacov od stabilizácie stavu má bezpodmienečne pozitívny vplyv na celkový čas rekonvalescencie. „Včasná robototerapia znižuje dobu rekonvalescencie a  prispieva tak k rýchlejšiemu návratu klienta do bežného života. V niektorých prípadoch prvé zlepšenia u našich klientov prichádzajú  po dvoch-troch týždňoch, v iných prípadoch už aj po dvoch-troch dňoch,“ upresňuje Bc. Anita Hrdlovic, hlavná fyzioterapeutka z neurorehabilitačného zariadenia Levita v Lehniciach.

Pacienti majú po liečbe zlepšenú sebestačnosť v každodenných činnostiach, zvýšenú svalovú silu, pohyblivosť v jednotlivých kĺboch, lepšiu stabilitu, precíznejšiu koordináciu a dokonca i priaznivejší psychický a emocionálny stav. „Výsledky našich pacientov i skúsenosti zo zahraničia sú dlhodobo dôkazom, že kombinácia klasickej a robotickej rehabilitácie predstavuje pre pacienta po cievnej mozgovej príhode najoptimálnejšiu voľbu k rýchlemu a efektívnemu návratu do každodenného života,“ dodáva odborníčka. Zázraky a oslavy sú vďaka pokrokovému vybaveniu teda v našom zariadení doslova na dennom poriadku.

Kontaktujte nás