ZĽAVA NA NEUROREHABILITAČNÝ PROGRAM

Viac info
Známy hudobník so sklerózou multiplex: Na nohy ho postavil LOKOMAT

Známy hudobník so sklerózou multiplex: Na nohy ho postavil LOKOMAT

Ľuboš Dzúrik je basgitarista známej trenčianskej kapely Chór vážskych muzikantov, stál pri zrode festivalu Pohoda a získal cenu za celoživotný prínos do hudby v ankete Radio_Head Awards. Hoci mu skleróza multiplex zobrala z rúk gitaru, minulý rok sa mu podarilo vydať už piatu knižku. Nemôže samostatne stáť na vlastných nohách a pravidelne rehabilituje v našom zariadení Levita Lehnice, kde ho na nohy postaví špeciálny robot LOKOMAT.

Začalo sa to oveľa skôr…

O svojom ochorení sa dozvedel pred štrnástimi rokmi. Je však možné, že prvé príznaky ochorenia sa hlásili o slovo ešte počas štúdia na vysokej škole. „Tri mesiace ma tak silno bolela hlava, že som nemohol chodievať na vystúpenia. Lekári sa domnievajú, že toto mohli byť prvé príznaky,“ opisuje Ľuboš. O pár rokov neskôr počas túry spozornel, keď jednu nohu ťahal zrazu za sebou až nakoniec padol na zem. To už vedel, že niečo nie je v poriadku. „Podstúpil som vyšetrenia chrbtice a zistili, že mám poškodené platničky. Chceli ma operovať, ale začal som cvičiť, rehabilitovať a ,spravilo sa to‘,“ spomína Ľuboš. Neskôr počas rehabilitačného pobytu v Bardejove mu magnetická rezonancia potvrdila diagnózu skleróza multiplex.

Skleróza multiplex mu postupne zobrala aktivity, ktoré miloval, ako je lyžovanie, bedminton či bicyklovanie. Pán Ľuboš však nemá v povahe len tak ľahko sa vzdávať a dnes ho môžete vídať na štvorkolke. „Štvorkolka je ideálnym riešením. Mám v garáži namontovaný špeciálny stropný zdvihák, ktorý ma na ňu vysadí, a môžem sa premávať po našich kopaniciach. Mnohí Trenčania netušia, že je tu tak krásne a že tu máme také malé Švajčiarsko. Zo svojich výletov som zozbieral nielen tisícky najazdených kilometrov po Bielych Karpatoch, ale aj desaťtisíc fotografií. Spísal som k nim príbehy a minulý rok mi vyšla moja piata kniha Kochanice,“ hovorí Ľuboš. Tú predtým napríklad napísal prstom na mobile, keďže ochorenie ho pripravilo o jemnú motoriku.

Ľuboš Dzúrik je basgitarista známej trenčianskej kapely Chór vážskych muzikantov, stál pri zrode festivalu Pohoda a získal cenu za celoživotný prínos do hudby v ankete Radio_Head Awards.

Posledný koncert

Ľuboš je stále hlavnou tvárou a vedúcim kapely a hudbu, ktorú miluje, neopustil. „Keď som už nevládal držať brnkadlo, kolegovia z kapely mi ho prilepovali na prsty lepiacou páskou. Len aby som mohol hrať. Posledných päť rokov som hrával už len po sediačky. Bola to pre mňa obrovská zmena, keďže už len z charakteru našej kapely je skákanie na pódiu povinné,“hovorí hudobník. V roku 2018 odohral svoj posledný koncert, no teraz ho môžete pravidelne vídať na jeho štvorkolke na festivale Pohoda. Bol so zakladateľom tohto známeho festivalu Michalom Kaščákom pri jeho zrode a v podstate „môže aj za to“, že vznikla kapela Bez ladu a skladu.

Lieči sa s robotom

Ľuboš už dva roky nechodí vôbec. Skleróza multiplex je ochorenie centrálneho nervového systému a hoci sa nedá vyliečiť, existujú liečby, ktoré pomáhajú urýchliť zotavenie zo záchvatov, zmierňujú priebeh ochorenia a pomáhajú zvládať symptómy. Ľuboš pravidelne rehabilituje, pre jeho zdravotný stav je to nevyhnutné. „Pri tomto ochorení je najdôležitejšie stáť, dokedy človek vládze. Mne v tom dnes pomáha špeciálny robotický prístroj, na ktorom rehabilitujem,“ hovorí Ľuboš. Pravidelne dochádza na našu kliniku LEVITA v Lehniciach. Poskytujeme mu intenzívnu liečbu prostredníctvom najmodernejších technológií v oblasti roboticky asistovanej rehabilitácie na Slovensku. Na vlastné nohy sa postaví pán Dzúrik vďaka prístroju LOKOMAT, ktorý prinavracia pacientom so sklerózou multiplex pocit samostatnosti.

Výskumy potvrdzujú špecifické výhody robotických rehabilitácií pre ľudí so sklerózou multiplex. Znižuje sa únava, ktorou pacienti často trpia, zlepšuje sa sila, mobilita, funkcia čriev a močového mechúra.

Kontaktujte nás