ZĽAVA NA NEUROREHABILITAČNÝ PROGRAM

Viac info
Leto ponúka zábavu, ktorá nesie so sebou aj zvýšené riziká vážnych zranení, ktorých liečba si často vyžaduje aj robotickú rehabilitáciu.

Osudové okamihy: Pozor na letné úrazy s trvalými následkami

Leto ponúka zábavu, ktorá nesie so sebou aj zvýšené riziká vážnych zranení, ktorých liečba si často vyžaduje aj robotickú rehabilitáciu.

Aquapark sa stal osudným pre Jozefa

V ten deň sa Jozef so synom spúšťal v aquaparku na toboganoch. Na takzvanej U-rampe si počas leta nešťastne zranil krčnú chrbticu a natrvalo si poškodil miechu.  Jeho synovi sa ako zázrakom nič nestalo.

Našťastie, jeho telo je ochotné opäť sa hýbať, no pán Jozef sa musel všetko učiť odznova. Sedieť, chodiť, používať príbor, písať, umyť sa… Darí sa mu to aj vďaka tomu, že bezprostredne po prepustení z nemocnice začal s intenzívnou rehabilitáciou. Absolvoval pobyt v Kováčovej a neskôr aj dvojtýždňovú špeciálnu neurorehabilitáciu a fyzioterapiu s robotmi na našej klinike Levita v Lehniciach. „Pán Jozef absolvoval tréning chôdze v Lokomate, čo je najmodernejší prístroj na roboticky asistovaný nácvik chôdze. Okrem toho absolvoval intenzívnu robotickú rehabilitáciu na dvoch ďalších zariadeniach tak, aby boli kontrolované nesprávne vykonávané pohyby a podporované koordinačné schopnosti pacienta,“ vysvetlila Bc. Anita Hrdlovics, naša hlavná fyzioterapeutka.

Cievna mozgová príhoda (CMP). Na akú liečbu má pacient nárok a ako postupovať, aby sa v maximálnej možnej miere zotavil?

Progres po absolvovanej intenzívnej rehabilitácii pána Jozefa bol viditeľný na prvý pohľad, zlepšila sa jeho chôdza, stabilita a kondícia. Pokračovať v cvičení v domácom prostredí je stále nevyhnutné. Napriek tomu následky nehody v aquaparku ostanú trvalé.

Posledný skok do bazéna pre Martina

Letný úraz s trvalými následkami prežil v roku 2019 aj vtedy 24-ročný Martin Kardoš z Košíc. Ten pri skoku do bazéna utrpel vážne zranenia, zlomil si krčnú chrbticu a do dnešného dňa je na invalidnom vozíku. „Skočil som do bazéna, kde som predpokladal hĺbku 2 metre. Ten mal však len 60 centrimetrov,“ opisuje nehodu Martin. „Pamätám si len, ako som skákal šípku do bazéna. A zrazu som sa prebral na to, ako ležím na hladine tvárou vo vode a zistil som, že jediné, čo viem urobiť, je malý pohyb jednou rukou. Pod nos som sa snažil dostať kyslík a tak som sa zachránil od udusenia.“

Skočil som do bazéna, kde som predpokladal hĺbku 2 metre. Ten mal však len 60 centrimetrov

Martin na jeho trojkolke.

Martin sa bezprostredne po úraze začal liečiť,  avšak pandémia korony prerušila jeho liečbu a prispela k zhoršeniu jeho zdravotného stavu.  Nakoniec sa tiež rozhodol pre robotickú rehabilitáciu v Levite, ktorá sa čím ďalej, tým častejšie odporúča okrem cievnej mozgovej príhody aj pri zraneniach miechy a mozgu. 

„Robot uľahčuje pohyb, ktorý sa pacient snaží naučiť alebo obnoviť. Kombinácia presnosti pohybu s veľkým počtom opakovaní umožňuje vďaka neuroplasticite mozgu vytvárať nové spojenia. Robotika v neurorehabilitácii dovoľuje dlhšie trvanie procedúry a jej častejšiu aplikáciu. Žiadny fyzioterapeut nedisponuje takou silou, vytrvalosťou a presnosťou pri opakovaných pohyboch ako robot. Zároveň treba dodať, že vyšetrenie a následné nastavenie sofistikovanej technológie podľa individuálnych potrieb pacienta stále ostáva v rukách a kompetenciách fyzioterapeuta“ vysvetľuje MUDr. Matej Fülöp, lekár FBLR zo nášho zariadenia. 

Úrazy s trvalými následkami nie sú ojedinelé

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa nielen deti, ale aj dospelí často dobrovoľne vrhajú do adrenalínových a rizikových aktivít.

V priemere až 70 % hospitalizovaných dospelých pacientov prichádza do nemocnice s poranením v dôsledku pádu. Aj keď najviac poranení po páde majú štatisticky ľudia vo veku 65+, pády s trvalými následkami sa nevyhýbajú ani ľuďom v aktívnom veku.

Ak ste svedkom nehody a úrazu inej osoby, rozhodne sa pokúste poskytnúť prvú pomoc

Zvýšené riziko úrazu sa dá predpokladať pri všetkých adrenalínových aktivitách. Počas letných dní hrozí riziko zranení aj pri zdanlivo bežných zábavách, ako je šport, vodné parky, turistika či horúci piatkový večer. Možné riziká treba vždy vopred predvídať a minimalizovať ich vhodným výstrojom, vybavením a správaním.
Ak ste svedkom nehody a úrazu inej osoby, rozhodne sa pokúste poskytnúť prvú pomoc. Okamžitá prvá pomoc poskytnutá svedkom príhody rapídne znižuje riziko vzniku komplikácií, trvalých následkov aj smrti.